Únava a mikrospánek

Přehrát video o Únava a mikrospánek

Unavený řidič je nepozorný a nebezpečný řidič. O úplně spícím řidiči ani nemluvě. Právě proto mají nejen kamioňáci povinné pauzy, pro většinu ostatních řidičů to ale bohužel neplatí. Tady je na prvním místě potřeba poslouchat vlastní tělo a nestydět se dát si včas pauzu. Mezi první známky únavy patří například časté mrkání, cukání svalů nebo hlavy. Některá auta dnes navíc mají senzory, které tyto a další příznaky rozpoznají a pauzu vám sama navrhnou. Kromě dostatečného odpočinku existují také triky, jak se únavy zbavit dřív, než přijde.

Co byste měli o únavě a mikrospánku ještě vědět?

jak se bránit mikrospánku

Ve zdravém těle zdravý duch. To platí i při řízení. Když si správně nastavíte sedadlo, udělá to dobře nejen vašim zádům. Tělo, které uvelebíte do zdravé pozice, se vám odmění. Mnohem déle odolá únavě a vy se tak budete cítit stále svěží. Pomáhá i dostatečný přísun kyslíku. Čas od času otevřete okýnka a vyměňte vydýchaný vzduch za čerstvý.

jak se bránit mikrospánku

Pamatujete si, jak jste se cítili po posledním svátečním obědě u babičky? Nejspíš jste se rovnou od stolu vyčerpaní odvalili na gauč a tam pěknou chvíli odpočívali s padajícími víčky. Když víte, že vás místo gauče čeká šichta za volantem, zvolte k jídlu raději něco lehčího. A hlavně si v předvečer delší jízdy místo divoké noci v baru dopřejte pořádný spánek.

Další epizody