video seriál

POROZUMÍŠ, 
NEOHROZÍŠ

Mobilita i struktura účastníků silničního provozu se v posledním období významně proměňuje. Přibývá kol, koloběžek i dalších dopravních prostředků vybavených stále častěji elektrickým pohonem. Významně tak roste skupina nejvíce zranitelných účastníků silničního provozu.

EPIZODA 1

Nová dopravní značení

Existují různá značení prostoru pro cyklisty. Podívejte se, čím se od sebe liší.

EPIZODA 2

Pohyb v intravilánu

V centru měst existuje mnoho potenciálních rizikových situací. Tyto situace vyžadují zvýšenou pozornost ze strany všech účastníků provozu.

EPIZODA 3

Nevěnování se provozu

Někdy stačí jen chvilka nepozornosti a vše může dopadnout špatně.

EPIZODA 4

Rozdílné rychlosti pohybu

Elektrokoloběžka i elektrokolo mají větší rychlost i zrychlení než obyčejné kolo. Ostatní řidiči Vás mohou snáze přehlédnout, nebo špatně odhadnout rychlost, kterou se k nim blížíte.

EPIZODA 5

Dodržování bezpečného odstupu

Ztráta trpělivosti při předjíždění cyklisty se nevyplácí. I když zrovna spěcháte, vždy je lepší chvilku počkat. V zatáčce, nebo na horizontu se může objevit auto v protisměru.

EPIZODA 6

Mrtvý úhel

Mrtvý úhel mezi kamiony a cyklisty se týká oblasti kolem kamionu, kterou řidič kamionu nemůže přímo vidět, zejména pokud jde o cyklisty, kteří se nacházejí poblíž kamionu. Velký rozdíl ve velikosti mezi kamionem a cyklistou znamená, že cyklista může být v tomto slepém bodě prakticky neviditelný pro řidiče kamionu. To zvyšuje riziko nebezpečných situací a tragických nehod.

EPIZODA 7

Nové vodorovné značení

Na silnicích se stále častěji a ve větší míře objevuje vodorovné značení pro cyklisty. Existují různé typy a druhy. Na co si dát pozor se dozvíte ve videu.