Často kladené otázky

Pojďme si to nakonec všechno zopakovat. Co je základem bezpečného řízení?
Dávat pozor na cestu, plně se soustředit, mít volant pevně v rukách a naopak v nich nemít, co tam nepatří. Je to brnkačka.


Jaké jsou další nejčastěji kladené otázky?

Telefonování za jízdy

JE TELEFONOVÁNÍ S HANDSFREE OK?​

Telefonování za jízdy s použitím hands-free je sice zákonem dovolené, ale také řidiče významně rozptyluje a snižuje schopnost vnímat a správně a zavčasu reagovat. Zhoršuje také například periferní vidění a dokonce i vnímání zpětných zrcátek. Pokud nutně nemusíte, netelefonujte během řízení ani s hands-free.

multimedia za jizdy

Co mám dělat, abych se za jízdy neunudil, ale aby mě to nerušilo od řízení?

Nejlepší je audiokniha nebo hudba. Samozřejmě je potřeba se zamyslet i nad výběrem žánru. Ideální nejsou ani ukolébavky ani agresivní styly, které vás podvědomě nabádají k agresivnímu řízení.

proč neodkládat věci na sedadlo spolujezdce

Proč bych neměl odkládat věci na sedadlo pro spolujezdce?

Co bylo ještě před chvílí pevně v ruce, může za pár vteřin poletovat ve stavu bez tíže a skončit na různých nevhodných místech, třeba v klíně nebo pod pedály.

únava a mikrospánek

Co mám dělat, aby se mi po cestě nechtělo spát?

Základem je dobrý a kvalitní spánek před jízdou. Když už jedete, zaměřte se na správné nastavení sedadla a správné sezení. Důležitá je také vyvětraná kabina s dostatečným množstvím kyslíku. Během pravidelných pauz pomůže se trochu protáhnout, aby se vám rozproudila a okysličila krev.

ovládání navigace při řízení

Jak si mám nastavit trasu na navigaci předem, když se mi po cestě průběžně mění?

Pokud se vám trasa během jízdy mění, máte pravdu, že ji jen těžko nastavíte předem. Můžete ale využít ovládání hlasem a adresu do navigace nadiktovat. Pokud s trasou bude nějaký složitější problém vyžadující soustředění a koukání do mapy, zastavte a nastavte trasu v klidu.

vyřizování agendy za jízdy

Můžu si vyřídit agendu za jízdy, když nestíhám?

Během řízení byste rozhodně neměli vyřizovat žádné jiné záležitosti. Agendu a dokumenty vyřizujte před jízdou, po ní, nebo si na to udělejte pauzu. Pokud se objeví něco nečekaného a neodkladného, zkuste využít virtuální asistenty v telefonu, kteří dnes zvládnou spoustu věcí vyřídit za vás. Telefon při tom mějte pevně v držáku. Pokud něco potřebujete vyřídit v papírové formě, za jízdy to nedělejte.

jídlo za jízdy

Co je špatného na obědvání za jízdy?

Není to dobré pro vaše zdraví a mnohem víc vám bude chutnat, když si uděláte čas a najíte se pěkně v klidu. Co se týče řízení, mějte obě ruce na volantu a oči na silnici místo v žaludku, abyste mohli včas reagovat na všechny situace, které mohou nastat. Šunková bageta za vás nezabrzdí.

dodávka

Mají řidiči dodávek povinné přestávky?

Možná by vás to ani nenapadlo, ale i řidiči dodávek mají povinné přestávky. Jen je nikdo nekontroluje tak jako u kamionů. V kombinaci s velkým množstvím zakázek pak často dochází k tomu, že řidičům dodávek na pauzy nezbývá čas. Pokud ale chcete řídit bezpečně, je důležité si alespoň krátkou přestávku udělat i za cenu zpoždění.