Ovládání provozních funkcí

Přehrát video o Ovládání provozních funkcí

Mějte jasno v tom, co váš vůz umí. Kdo by nechtěl jednu z těch nových vychytaných moderních mašin. Dnešní kamiony mají spoustu funkcí a asistentů. Některé jsou čistě pro pohodlí a některé se starají o bezpečnost. Jako například adaptivní tempomat, asistent odbočení, systém nouzového brždění, senzor mrtvého úhlu a spousta dalších. Nic z toho vám ale nepomůže, když nebudete vědět, jak to používat, co to vlastně znamená, kde to zapnout nebo vypnout. Zaskočit vás může třeba i jen jiný typ vozu, kde budou funkce jinde, než jste zvyklí.

Co byste měli o ovládání provozních 
funkcí za jízdy ještě vědět?

ovládání provozních funkcí automobilu

K čemu je systém nouzového brždění? Je to systém, který pomocí senzorů sleduje, jestli před vámi není překážka a počítá, jestli nehrozí srážka, aby za vás případně zabrzdil. Ano, podle názvu by si to dokázal domyslet asi každý. Ale dokážete si domyslet i to, jestli to vaše auto vůbec umí a kde si ověříte, že je funkce zapnutá? Není ostuda nahlédnout do manuálu.

obr 7 a

V kabině řidiče moderního kamionu to mnohdy vypadá skoro jako v kokpitu letadla. Spousta tlačítek, kontrolek nebo páček. Co když se například budete potřebovat natáhnout pro pití a omylem něco přepnete. To už je na seznamování se s novým autem pozdě. Všechno si projděte ještě před rozhýbáním nového nablýskaného vozu, ať vás za jízdy nic nepřekvapí.

Další epizody