Telefonování za jízdy

Přehrát video o Telefonování za jízdy

Telefon do ruky za volant nepatří. Jako řidič potřebujete mít obě ruce a veškerou pozornost plně k dispozici pro řízení. To znamená nejen vůbec nedržet telefon za jízdy v ruce a nechat ho pevně v držáku. Hlavně to znamená z něj během jízdy nikam nevolat. Nejlépe ani přes handsfree. Proč?
Při telefonování za jízdy ztrácí řidiči přibližně 10% pozornosti a navíc často zkracují bezpečný odstup. Mozek dokáže v jednu chvíli zpracovat jenom určité množství vjemů a během telefonování bohužel omezuje ty, které bychom během řízení omezovat neměli.

Co byste měli o telefonování za jízdy ještě vědět?

telefonování za jízdy

Telefon může dělat i další problémy než zaměstnávat ruce a pozornost. Například pokud ho upustíte. První přijde panika, když ho reflexivně začnete chytat a hledat, přičemž najednou úplně zapomenete na řízení. Také může zapadnout tam, kam by opravdu neměl, například pod brzdový pedál.

telefonování za jízdy bezpečná vzdálenost

Telefonování za jízdy včetně použití handsfree snižuje schopnost vnímat a správně reagovat. Také zhoršuje periferní vidění i vnímání zpětných zrcátek. Výsledkem je zaměření pozornosti jen na malý výsek. Takový výhled má řidič pod vlivem alkoholu nebo tankista, vaše auto ale bohužel tolik nevydrží.

Další epizody